Možnost dosáhnout na vývozní úvěr bude rozšířena


Dne 27.4.2009 vláda schválila novelu zákona č. 58/1995 Sb., o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Jedná se o jedno z opatření proti hospodářské krizi , patřících do Národního protikrizového plánu, jehož účelem je zjednodušit podnikatelům přístup k vývozním úvěrům. Novela umožní, aby státem podporované úvěrování vývozu poskytovaly i komerční banky.Tyto státem zvýhodněné úvěry bylo doposud možné získat jen od České exportní banky.

Českým firmám se tím výrazně zlepší přístup k exportním úvěrům. Očekávám, že vývozní úvěry budou dostupnější i pro malé a střední podniky, které mají obvykle s komerčními bankami stabilní dlouhodobé vztahy," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Podporovaným zbožím již nebude “zboží národního původu“, ale bude podporován export “v národním zájmu“. Dojde také k rozšíření možnosti pojištění exportních a investičních úvěrů zahraničním společnostem a umožnění poskytnutí předexportního úvěru na financování vývozu výsledků vědy a výzkumu. V souvislosti s těmito změnami vláda také schválila zvýšení základního kapitálu státní České exportní banky. Ta díky tomu bude sama mít více prostředků na podporu exportu.

Infodeska.cz